داستان های اختصاصی 3 دقیقه 2741 بازدید

ماسوله

شهر توریستی ماسوله به دلیل معماری خاصی که دارد در بین آثار توریستی جهان ثبت شده است، با این اوصاف کمتر علاقه‌مندی را می‌توان یافت که نام این شهر پلکانی گیلان به گوشش نخورده باشد. ماسوله یکی از محدود شهرهای پلکانی است که دارای 350 خانه با قدمت 800 تا 1000 است.

پنجشنبه, ۱۳ دی ۱۳۹۷, ۲۲:۲۷ بعد از ظهر grdsh.ir/275

شهر تاریخی و یا شهرک تاریخی توریستی ماسوله، یکی از نقاط تاریخی، سرسبز و خوش آب و هوای شمال ایران با هوای چهارفصل است.

ارتفاع از سطح دریا

این شهرک تاریخی با مساحتی معادل صد هکتار در دل دره‌ای صخره‌ای و با ارتفاع 1050 متر از سطح دریا واقع شده است.

GardeshOnline.com

طبیعت منحصر به فرد با جنگل‌های فراوان، کوهستان‌های مرتفع، معماری خاص، آب و هوای چهارفصل و مردم خون گرم خود باعث شده است هر ساله میزبان تعداد بیشماری از ایرانیان و جهانگردان علاقه‌مند به طبیعت شده باشد.

ماسوله شهری با قدمت بیش از 800 سال

شهر توریستی ماسوله به دلیل معماری خاصی که دارد در بین آثار توریستی جهان ثبت شده است، با این اوصاف کمتر علاقه‌مندی را می‌توان یافت که نام این شهر پلکانی گیلان به گوشش نخورده باشد. ماسوله یکی از محدود شهرهای پلکانی است که دارای 350 خانه با قدمت 800 تا 1000 است.

ماسوله

آب و هوای ماسوله

ماسوله با داشتن جنگل و ییلاقات سرسبز ، کوهای مرتفع و داشتن آب و هوای خزری توام با کوهستانی زیبا بخصوص در فصل بهار و تابستان و همچنین قله شاه معلم با ارتفاع 3500 متر که بلندترین نقطه استان گیلان به شمار می آید هدفی جذاب برای کوهنوردان شده است. همه این موارد این شهر را در بین اماکن توریستی به مکانی کم نظیر در ایران و حتی خاورمیانه تبدیل کرده است.

ارتفاعات کوه شاه معلم

جایگاه در طرح میراث فرهنگی و گردشگری یونسکو

شهرک تاریخی ماسوله نماینده آثار تاریخی ایران در طرح میراث فرهنگی و گردشگری یونسکو در بین هشت کشور آسیای میانه و هیمالیا است.

شهر امروزی شامل مجموعه معماری سنتی کوچکی است که از سمت شمال به شهرستان ماسال، از سمت جنوب به طارم علیا (استان زنجان)، از سمت شرق به جلگه شهر فومن و از سمت غرب به شهرستان خلخال (استان اردبیل) می­رسد محدوده مرکزی ماسوله از سه جهت شمال، جنوب و غرب به کوه و از طرف شرق بر دره‌ه­ای زیبا مشرف است.

Masouleh

معماری ماسوله

معماری این شهر بسیار جذاب و خاص است به طوری که پشت بام یک خانه، به عنوان حیاط و پیاده رو خانه های بالایی مورد استفاده قرار میگیرد. کوچه ها و پله های ماسوله بسیار کوچک ساخته شده است به طوری که با هیچ یک از وسایل نقلیه موتوری امکان تردد در آن وجود ندارد. بافت این شهر مربوط به دوره زندیه می باشد و افتخار میکنیم گذشتگانی با هنر و ذوق چنین معماری زیبا و شگفت آوری برای ما به ارث گذاشته‌اند.

در ادامه این داستان به اقتصاد، سوغاتی و مسیرهای دسترسی به شهر ماسوله خواهیم پرداخت.

با گردش آنلاین همراه بمانید.

داستان‌های مرتبط

اینستاگرام

صفحه گردش‌آنلاین را در اینستاگرام دنبال کنید و تصاویر و ویدیوهای خود را با هشتگ #گردشگر در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

دنبال کنید +
داستان‌های دیگر

هنوز چند دقیقه‌ای وقت داری؟

داستان‌های دیگری در انتظار خواندن شما است، آنها را بخوانید و به اشتراک بگذارید

4 دقیقه۲۵ آذر ۱۳۹۹
کویر مرنجاب منطقه مرد رنج آب

کویر مرنجاب منطقه مرد رنج آب...

تاریخچه منطقه  جاده آران و بيدگل به مرنجاب و دستكن يكي از راههاي ارتباطي بوده كه اصفهان را به شهرهاي كاشان، يزد، مشهد و تهران متصل مي ساخته است. در زمان صفويه مسير اصفهان(پايت...


< 1 دقیقه۱۲ مرداد ۱۳۹۸
شهر توریستی ماسوله

شهر توریستی ماسوله...

شهر توریستی ماسوله به دلیل معماری خاصی که دارد در بین آثار توریستی جهان ثبت شده است، با این اوصاف کمتر علاقه‌مندی را می‌توان یافت که نام این شهر پلکانی گیلان به گوشش نخورده باشد. م...


4 دقیقه۲ بهمن ۱۳۹۷
ارفع ده و چشمه پراو در منطقه سوادکوه مازندران

ارفع ده و چشمه پراو در منطقه س...

ارفع ده یکی از روستاهای ییلاقی شمال محسوب می‌شود که به خاطر شرایط خاص دسترسی به نقطه‌ای بکر و دست نخورده باقی مانده است.در حدود منطقه سواد کوه می‌توان به روستای ارفع ده رسید. ر...


دیدگاهتان را بنویسید