داستان های اختصاصی 3 دقیقه 1707 بازدید

تهران

تهران بزرگترین شهر ایران و پایتخت کشور است. این شهر همچنین مرکز استان و شهرستان تهران است. جمعیت آن حدود نه میلیون نفر است و هجدهمین شهر پر جمعیت جهان به شمار می‌آید. مساحت این شهر 730 کیلومتر مربع است که به همراه توابع خود (استان) حدود پانزده میلیون نفر و مساحتی برابر 18/814 کیلومتر […]

دوشنبه, ۰۳ دی ۱۳۹۷, ۱۷:۴۵ بعد از ظهر grdsh.ir/tehran

تهران بزرگترین شهر ایران و پایتخت کشور است. این شهر همچنین مرکز استان و شهرستان تهران است. جمعیت آن حدود نه میلیون نفر است و هجدهمین شهر پر جمعیت جهان به شمار می‌آید. مساحت این شهر 730 کیلومتر مربع است که به همراه توابع خود (استان) حدود پانزده میلیون نفر و مساحتی برابر 18/814 کیلومتر مربع دارد.

جایگاه در میان کشورهای منطقه

این شهر یکی از بزرگترین شهرهای جنوب غربی آسیا و بیست و چهارمین شهر بزرگ دنیا است. شهر تهران در شمال کشور ایران و جنوب دامنه رشته کوه البرز واقع شده است. این شهر دارای یک شبکه متراکم بزرگراهی و هفت خط مترو است.

تهران شهری مهاجر‌خیز

از دهه چهل، تهران مرکز جذب مهاجران زیادی از سرتاسر ایران بوده است. ساکنان اصلی اقوام فارسی زبان بودند. البته در حال حاضر نیز این شهر محل سکونت اقوام مختلفی است و عمده زبان محاوره‌ای در این شهر فارسی است. اغلب مردم در این شهر زبان فارسی با لهجه تهرانی دارند و مابقی اقوام ساکن که مهاجر و در اقلیت هستند عبارتند از گیلک، مازندرانی، ارمنی، عرب، آذربایجان، کرد و لر که زبان مشترک همه آنها فارسی است.

تراکم جمعیت

تراکم جمعیت بین ده هزار و هفتصد تا بیشتر از پانزده هزار نفر در هر کیلومتر مربع برآورد می‌شود که بنابر آمار نخست، شانزدهمین شهر پرتراکم جهان است.

تهران

شهر در کوهپایه‌های جنوبی رشته کوه البرز در حد فاصل طول جغرافیایی 51 درجه و 2 دقیقه شرقی تا 51 درجه و 36 دقیقه شرقی، به طول تقریبی 50 کیلومتر و عرض جغرافیایی 35 درجه و 34 دقیقه شمالی تا 35 درجه و 50 دقیقه شمالی به عرض تقریبی 30 کیلومتر گسترده شده است.

ارتفاع شهر در مرتفع‌ترین نقاط شهر به 2000 متر و در جنوبی‌ترین نقاط به 1050 متر از سطح دریا می‌رسد. تهران از شمال به نواحی کوهستانی و از جنوب به نواحی کویری منتهی شده، در نتیجه در شمال دارای آب و هوای سرد و خشک و نواحی جنوبی از آب و هوای گرم و خشک برخورداراند. همچنین ساختار اداری ایران در تهران متمرکز شده است.

نمادهای شهری

نماد شهر تهران سردرباغ ملی به عنوان یک نماد قدیمی و برج آزادی به عنوان یک نماد معاصر است و  البته برج میلاد نیز نماد دیگر این شهر به حساب می‌آید.

برح آزادی

این شهر میزبان نزدیک به نیمی از فعالیت‌های صنعتی کشور است، کارخانجاتی در زمینه تجهیزات خودرو، برق و الکترونیک، منسوجات، شکر، سیمان و مواد شیمیایی و پژوهشگاه‌های هسته‌ای در این شهر واقع شده اند، همچنین بازار بزرگ فرش و مرکز محصولات مبلمان در سراسر کشور است.

برج میلاذ

در ادامه داستان‌های استان تهران به جایگاه شهر تهران بیشتر خواهیم پرداخت، با گردش آنلاین همراه بمانید.

داستان‌های مرتبط

اینستاگرام

صفحه گردش‌آنلاین را در اینستاگرام دنبال کنید و تصاویر و ویدیوهای خود را با هشتگ #گردشگر در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

دنبال کنید +
داستان‌های دیگر

هنوز چند دقیقه‌ای وقت داری؟

داستان‌های دیگری در انتظار خواندن شما است، آنها را بخوانید و به اشتراک بگذارید

4 دقیقه۲۵ آذر ۱۳۹۹
کویر مرنجاب منطقه مرد رنج آب

کویر مرنجاب منطقه مرد رنج آب...

تاریخچه منطقه  جاده آران و بيدگل به مرنجاب و دستكن يكي از راههاي ارتباطي بوده كه اصفهان را به شهرهاي كاشان، يزد، مشهد و تهران متصل مي ساخته است. در زمان صفويه مسير اصفهان(پايت...


< 1 دقیقه۱۲ مرداد ۱۳۹۸
شهر توریستی ماسوله

شهر توریستی ماسوله...

شهر توریستی ماسوله به دلیل معماری خاصی که دارد در بین آثار توریستی جهان ثبت شده است، با این اوصاف کمتر علاقه‌مندی را می‌توان یافت که نام این شهر پلکانی گیلان به گوشش نخورده باشد. م...


4 دقیقه۲ بهمن ۱۳۹۷
ارفع ده و چشمه پراو در منطقه سوادکوه مازندران

ارفع ده و چشمه پراو در منطقه س...

ارفع ده یکی از روستاهای ییلاقی شمال محسوب می‌شود که به خاطر شرایط خاص دسترسی به نقطه‌ای بکر و دست نخورده باقی مانده است.در حدود منطقه سواد کوه می‌توان به روستای ارفع ده رسید. ر...


دیدگاهتان را بنویسید