رفتن به فهرست

جغرافیای تهران

جغرافیای تهران از سمت شرقی به صورت نواری باریک پس از شهرستان دماوند و فیروزکوه، به دو استان همسایه آن یعنی سمنان و مازندران و از سمت غرب هم اکنون به استان البرز و از شمال به استان بزرگ مازندران و بالاخره از جنوب، هم مرز با استان‌های قم و مرکزی است. بخش های بیابانی […]

سه شنبه, 04 دی 1397, 01:30 قبل از ظهر grdsh.ir/125

جغرافیای تهران از سمت شرقی به صورت نواری باریک پس از شهرستان دماوند و فیروزکوه، به دو استان همسایه آن یعنی سمنان و مازندران و از سمت غرب هم اکنون به استان البرز و از شمال به استان بزرگ مازندران و بالاخره از جنوب، هم مرز با استان‌های قم و مرکزی است.

بخش های بیابانی و نیمه کویری تهران

سراسر بخش‌های جنوبی استان در پوششی از بیابان و اراضی مسطح و نیمه کویری تا حوالی حوزه رودخانه مسیله از ارتفاعات چندانی برخوردار نبوده به حالتی هموار تا این نواحی به پیش می‌رود.

مسیله جنوب تهران

به عکس در سمت شمالی این استان با ورود به مسیله البرز مرکزی از ارتفاعات قابل ملاحظه و سر سبز و با طراوت بیشتری برخوردار است.

جایگاه رودخانه‌های تهران

وجود رودخانه‌های جاجرود و حبله رود در این استان به آن موقعیت متمایزی می‌بخشد. آب و هوای استان تهران گرم و معتدل و در زمستان‌ها اندکی سردسیر است. دره رودخانه جاجرود و باغ شهرهایی چون اوشان، فشم، لواسانات و رودهن از هر سو، این استان را در احاطه داشته و به تعدیل هوای آن کمک به سزایی می‌کند.

پراکندگی جمعیت استانی به صورت فشرده در شهر تهران و نواحی اطراف آن چون پاکدشت، ورامین، پیشوا، اسلامشهر، رودهن، بومهن و قدس تمرکز داشته و در سایر نواحی، نسبتا کم جمعیت‌تر است.

ارتفاعات کوهستانی تهران

بلندترین قله این استان که هم مرز با استان مازندران، در شمال بخش فشم قرار دارد، قله 4375 متری خلنو بوده که دارای ارتفاعات دیگری چون کلون بسته 4250 متر، سرکچال 4150 متر، خرسنگ 4150 و جانستون 4050 متر است و از جمله قلل پراکنده آن در شمال باید از کوه‌های معروف توچال به ارتفاع 396 متر در شمال تهران و مهرچال به ارتفاع 3921 متر در شمال لواسان و قله 2750 متری گل زرد در شمال آبعلی نام برد.

جغرافیای تهران

عشایر تهران

عشایر هداوند که از عشایر غالب در سمت ورامین هستند، هر ساله با کوچ بهاره خود، اراضی این استان را تا رسیدن به مراتع لار در استان مازندران پشت سر گذارده  در حوالی خلنو به عشایری که از حوالی جناح غربی این استان، عشایر عرب شهریار تا بدین نقطه به پیش می‌آیند، می‌رسند. باد غالب بر روی این استان عمدتا از سمت غرب به جنوب غرب بوده و دارای 4 فصل کاملا محسوس است.

در ادامه داستان‌های استان تهران به شرایط آب و هوایی شهر تهران در فصل های مختلف بیشتر خواهیم پرداخت، با گردش آنلاین همراه بمانید.

داستان‌های مرتبط

اینستاگرام

صفحه گردش‌آنلاین را در اینستاگرام دنبال کنید و تصاویر و ویدیوهای خود را با هشتگ #گردشگر در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

دنبال کنید +
داستان‌های دیگر

هنوز چند دقیقه‌ای وقت داری؟

داستان‌های دیگری در انتظار خواندن شما است، آنها را بخوانید و به اشتراک بگذارید

4 دقیقه 28 دی 1397
دریاچه گهر، نگین زاگرس

دریاچه گهر، نگین زاگرس...

دریاچه گهر ملقب به نگین زاگرس حدود ۱۵۰سال پیش در نتیجه یک زمین لرزه بزرگ و در اثر جنبش گسل اصلی زاگرس در قلب رشته کوه اشترانکوه ایجاد شده است. منبع اصلی آب این دریاچه، چشمه‌های ...


5 دقیقه 27 دی 1397
الیمستان طلای سبز ایران

الیمستان طلای سبز ایران...

مسیرکوهنوردی و جنگل پیمایی جنگل الیمستان، یکی از جاذبه‌های گردشگری استان مازندران است که علاقمندان زیادی را به‌خود جلب میکند و یکی از زیباترین مناظر را در فصول بهار و تابستان به گر...


3 دقیقه 26 دی 1397
چگونه به پیست اسکی آبعلی برویم - تهران

چگونه به پیست اسکی آبعلی برویم...

برای رفتن به پیست اسکی آبعلی دو راه اصلی وجود دارد که هر دو راه به استان سرسبز مازندران ختم می‌شود و آن دو عبارت هستند از  «جاده فیروزکوه» و «جاده هراز» (امامزاده هاشم) که از شهر ب...


دیدگاهتان را بنویسید