رفتن به فهرست

جغرافیای تهران

جغرافیای تهران از سمت شرقی به صورت نواری باریک پس از شهرستان دماوند و فیروزکوه، به دو استان همسایه آن یعنی سمنان و مازندران و از سمت غرب هم اکنون به استان البرز و از شمال به استان بزرگ مازندران و بالاخره از جنوب، هم مرز با استان‌های قم و مرکزی است. بخش های بیابانی […]

سه شنبه, 04 دی 1397, 01:30 قبل از ظهر grdsh.ir/125

جغرافیای تهران از سمت شرقی به صورت نواری باریک پس از شهرستان دماوند و فیروزکوه، به دو استان همسایه آن یعنی سمنان و مازندران و از سمت غرب هم اکنون به استان البرز و از شمال به استان بزرگ مازندران و بالاخره از جنوب، هم مرز با استان‌های قم و مرکزی است.

بخش های بیابانی و نیمه کویری تهران

سراسر بخش‌های جنوبی استان در پوششی از بیابان و اراضی مسطح و نیمه کویری تا حوالی حوزه رودخانه مسیله از ارتفاعات چندانی برخوردار نبوده به حالتی هموار تا این نواحی به پیش می‌رود.

مسیله جنوب تهران

به عکس در سمت شمالی این استان با ورود به مسیله البرز مرکزی از ارتفاعات قابل ملاحظه و سر سبز و با طراوت بیشتری برخوردار است.

جایگاه رودخانه‌های تهران

وجود رودخانه‌های جاجرود و حبله رود در این استان به آن موقعیت متمایزی می‌بخشد. آب و هوای استان تهران گرم و معتدل و در زمستان‌ها اندکی سردسیر است. دره رودخانه جاجرود و باغ شهرهایی چون اوشان، فشم، لواسانات و رودهن از هر سو، این استان را در احاطه داشته و به تعدیل هوای آن کمک به سزایی می‌کند.

پراکندگی جمعیت استانی به صورت فشرده در شهر تهران و نواحی اطراف آن چون پاکدشت، ورامین، پیشوا، اسلامشهر، رودهن، بومهن و قدس تمرکز داشته و در سایر نواحی، نسبتا کم جمعیت‌تر است.

ارتفاعات کوهستانی تهران

بلندترین قله این استان که هم مرز با استان مازندران، در شمال بخش فشم قرار دارد، قله 4375 متری خلنو بوده که دارای ارتفاعات دیگری چون کلون بسته 4250 متر، سرکچال 4150 متر، خرسنگ 4150 و جانستون 4050 متر است و از جمله قلل پراکنده آن در شمال باید از کوه‌های معروف توچال به ارتفاع 396 متر در شمال تهران و مهرچال به ارتفاع 3921 متر در شمال لواسان و قله 2750 متری گل زرد در شمال آبعلی نام برد.

جغرافیای تهران

عشایر تهران

عشایر هداوند که از عشایر غالب در سمت ورامین هستند، هر ساله با کوچ بهاره خود، اراضی این استان را تا رسیدن به مراتع لار در استان مازندران پشت سر گذارده  در حوالی خلنو به عشایری که از حوالی جناح غربی این استان، عشایر عرب شهریار تا بدین نقطه به پیش می‌آیند، می‌رسند. باد غالب بر روی این استان عمدتا از سمت غرب به جنوب غرب بوده و دارای 4 فصل کاملا محسوس است.

در ادامه داستان‌های استان تهران به شرایط آب و هوایی شهر تهران در فصل های مختلف بیشتر خواهیم پرداخت، با گردش آنلاین همراه بمانید.

داستان‌های مرتبط

اینستاگرام

صفحه گردش‌آنلاین را در اینستاگرام دنبال کنید و تصاویر و ویدیوهای خود را با هشتگ #گردشگر در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

دنبال کنید +
داستان‌های دیگر

هنوز چند دقیقه‌ای وقت داری؟

داستان‌های دیگری در انتظار خواندن شما است، آنها را بخوانید و به اشتراک بگذارید

4 دقیقه24 آذر 1399
کویر مرنجاب منطقه مرد رنج آب

کویر مرنجاب منطقه مرد رنج آب...

تاریخچه منطقه  جاده آران و بيدگل به مرنجاب و دستكن يكي از راههاي ارتباطي بوده كه اصفهان را به شهرهاي كاشان، يزد، مشهد و تهران متصل مي ساخته است. در زمان صفويه مسير اصفهان(پايتخت) و...


1 دقیقه13 مرد 1398
شهر توریستی ماسوله

شهر توریستی ماسوله...

شهر توریستی ماسوله به دلیل معماری خاصی که دارد در بین آثار توریستی جهان ثبت شده است، با این اوصاف کمتر علاقه‌مندی را می‌توان یافت که نام این شهر پلکانی گیلان به گوشش نخورده باشد. م...


4 دقیقه2 بهم 1397
ارفع ده و چشمه پراو در منطقه سوادکوه مازندران

ارفع ده و چشمه پراو در منطقه س...

ارفع ده یکی از روستاهای ییلاقی شمال محسوب می‌شود که به خاطر شرایط خاص دسترسی به نقطه‌ای بکر و دست نخورده باقی مانده است.در حدود منطقه سواد کوه می‌توان به روستای ارفع ده رسید. ر...


دیدگاهتان را بنویسید