رفتن به فهرست

ارفع ده و چشمه پراو در منطقه سوادکوه مازندران

ارفع ده یکی از روستاهای ییلاقی شمال محسوب می‌شود که به خاطر شرایط خاص دسترسی به نقطه‌ای بکر و دست نخورده باقی مانده است.

در حدود منطقه سواد کوه می‌توان به روستای ارفع ده رسید. روستایی با طبیعت بکر و زیبا که در ارتفاعات قرار گرفته است. ارتفاع ارفع ده 1500 متر از سطح دریا می‌باشد.

سه شنبه, ۰۲ بهمن ۱۳۹۷, ۰۹:۳۱ قبل از ظهر grdsh.ir/580

ارفع ده یکی از روستاهای ییلاقی شمال محسوب می‌شود که به خاطر شرایط خاص دسترسی به نقطه‌ای بکر و دست نخورده باقی مانده است.

در حدود منطقه سواد کوه می‌توان به روستای ارفع ده رسید. روستایی با طبیعت بکر و زیبا که در ارتفاعات قرار گرفته است. ارتفاع ارفع ده 1500 متر از سطح دریا می‌باشد.

ارفع ده

صدای مرغ و خروس ها و زنگوله گوسفندان؛ بوی کوچه های خاکی و دیدن ایوان‌های چوبی روستا را به معنای واقعی به ما نشان می‌دهد.

چشمه پراو

چشمه پراُو در روستای ارفع ده قرار دارد و منطقه ای بکر و زیبا برای تور و گردشگری را به وجود آورده است. در روستا یا اطراف آن تابلویی وجود ندارد که بتوانید چشمه را پیدا کنید.

ارتفاعات ارفع در مه غلیظ

در بالای روستا، یک دو راهی وجود دارد که سمت راست آن به چشمه و سمت چپ آن به ارتفاعات ارفع کوه می‌رسد. در سمت چشمه مناظر روستایی و نیمه جنگلی به جنگل‌های بکر تبدیل می‌شود که در آن درخت‌های زیبا خود نمایی می‌کنند. توجه داشته باشید که آب این چشمه آشامیدنی نیست.

فاصله از تهران

تقریبا 170 کیلومتری از تهران دور است. سواد کوه و روستای ارفع ده، جنگل بی‌نظیری دارد و اردیبهشت ماه شاهد مه غلیظی در سطح آن خواهید بود.

ارفع کوه

 

ارفع کوه

قله ارفع کوه به ارتفاع 4100 متر در استان مازندران، منطقه سوادکوه و در جبهه غربی روستا قرار دارد.

این منطقه دارای جنگلی متراکم و متنوع با درخت‌هایی نظیر راش، افرا، توسکا، ملچ و نوع کمیاب درخت سردار یا سرخدار می‌باشد.

جنگل پرتاس

جنگل پرتاس

جنگل‌های بکر در مناطقی که میان بومیان و اهالی “پرتاس” خوانده می‌شوند، دارای مسیرهای دشوار بوده و به لحاظ قرار گرفتن در ارتفاعی خاص، همواره درپوششی از مه قرار داشته و مناظر بدیعی را پدید می‌آورند.

در میان این نوع از جنگل‌ها نیز دره‌های زیبا، به همراه نهرها، آبشارها و چشمه سارهای متعدد خودنمایی می‌کند.

ارفع ده

وجود درخت‌ها و درختچه‌های منحصر بفردی مانند سف، تل، تلکا، زرشک، آلاش و لازه بهمراه گیاه ریشه‌دار وحشی مانند ازگل، ولیک، زال زالک، انگور، سولس و ته دونه بر جذابیت‌های جنگلی این منطقه افزوده است.

مسیر دسترسی

روستای ارفع ده در 70 کیلومتری قائمشهر و 30 کیلومتری پل سفید و در مسیر فرعی راه ارتباطی تهران به مازندران از طریق جاده فیروز کوه می‌باشد.

مسیر دسترسی به ارفع ده

مسیر پیشنهادی ما به شما به اینصورت است که از تهران به رودهن و جاده فیروزکوه خود را به روستای ورسک برسانید و پس از آن به ارفع ده بروید.

همه زیبایی ها و حس های خوب در منطقه ارفع ده منتظر حضور شما هستند.

داستان‌های مرتبط

اینستاگرام

صفحه گردش‌آنلاین را در اینستاگرام دنبال کنید و تصاویر و ویدیوهای خود را با هشتگ #گردشگر در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

دنبال کنید +
داستان‌های دیگر

هنوز چند دقیقه‌ای وقت داری؟

داستان‌های دیگری در انتظار خواندن شما است، آنها را بخوانید و به اشتراک بگذارید

4 دقیقه۲۵ آذر ۱۳۹۹
کویر مرنجاب منطقه مرد رنج آب

کویر مرنجاب منطقه مرد رنج آب...

تاریخچه منطقه  جاده آران و بيدگل به مرنجاب و دستكن يكي از راههاي ارتباطي بوده كه اصفهان را به شهرهاي كاشان، يزد، مشهد و تهران متصل مي ساخته است. در زمان صفويه مسير اصفهان(پايت...


< 1 دقیقه۱۲ مرداد ۱۳۹۸
شهر توریستی ماسوله

شهر توریستی ماسوله...

شهر توریستی ماسوله به دلیل معماری خاصی که دارد در بین آثار توریستی جهان ثبت شده است، با این اوصاف کمتر علاقه‌مندی را می‌توان یافت که نام این شهر پلکانی گیلان به گوشش نخورده باشد. م...


< 1 دقیقه۱ بهمن ۱۳۹۷
چشمه علی - شهر ری

چشمه علی – شهر ری

چشمه‌علی  یک از نقاط باستانی، دیدنی و گردشگری شهر ری به‌شمار می‌رود که در جنوب تهران و شمال ری، منطقه ۲۰ شهرداری تهران قرار دارد. این چشمه در همسایگی ابن بابویه، برج طغرل، دژ رشکان...


دیدگاهتان را بنویسید